Skip to content

Schrijf mee met Linkelinks

Schrijf mee met Linkelinks

Menu
Menu




Thuiskopieheffing

Thuiskopieheffing dubbel op het bordje van de consument

Posted on december 24, 2020december 25, 2020 by Guus xxxx

Thuiskopieheffing

Mooi scrabblewoord, maar daar wil ik het niet over hebben. Toch bestaat dit fenomeen nog steeds. Destijds betaalde je voor cassettes waar je muziek op kon kopiëren een heffing, omdat de artiesten van muziek hier auteursrechten mee mis liepen, ook al was het voor eigen gebruik. Alleen al de mogelijkheid om muziek op een cassette te kopiëren was voldoende aanleiding om de zogenoemde thuiskopieheffing te laten betalen door de al dan niet kopiërende consument. Thuiskopieheffing

 

Meer eigentijds kwamen er heffingen op cd’s en dvd’s. Nog later werd deze auteursheffing op de aanschaf van smartphones ingevoerd.

 

De makers van deze gegevensdragers betaalden de heffing aan de Stichting Thuiskopie. De Buma/Stemra, die de auteursrechtelijke belangen van de muziekschrijvers en –makers behartigt, verdeelt het geld over de artiesten.

 

Nu is de vraag of er nog veel gekopieerd wordt, zeker in vergelijking met de jaren tachtig en negentig. Daarnaast hebben we thans Spotify en andere muziekleveranciers (maar ook filmdoorgevers), die ook al een bedrag voor de auteursrechten betalen en die zij dan doorberekenen. Dus als je dan muziek – om het daar even bij te houden – van Spotify beluistert via je smartphone betaal je dus dubbel. Dat je Spotify-muziek offline kunt bewaren (tot het moment dat je Spotify-abonnement afloopt, dit is dus geen kopiëren) staat daar dus helemaal buiten. Thuiskopieheffing

 

De Stichting Onderhandelingen Thuiskopievergoeding (SONT) treedt op namens de overheid en heeft voor de jaren 2021-2023 de heffing voor smartphones verhoogd van de huidige € 4,70 naar € 7,30 (meer dan 55%).

 

De thuiskopieheffing is in Europese wetgeving vastgelegd, dus de Nederlandse overheid kan daar niet zelf over beslissen en de SONT heeft zich aan deze Europese wetgeving geconformeerd. In eerdere Europese rechtszaken is zo’n offline-opslag ook erkend als een vorm van thuiskopie, dus met de heffing.

 

Aan de andere kant heeft de Haagse Rechtbank dit jaar bepaald dat de Stichting De Thuiskopie een te hoge heffing op smartphones, cd’s en dvd’s heeft toegepast en zij zal over de jaren 2007-2011 ongeveer 4 miljoen euro aan heffingen terug moeten betalen aan de heffende elektronicabedrijven (heffingen die de consumenten dus hebben betaald). Over de jaren 2002-2012 is nog een andere juridische procedure gaande.

 

Zonder de hele rechterlijke argumentatie hier weer te geven, is het dan merkwaardig dat er vanaf volgend jaar het hoogste bedrag sinds de invoering van de heffing wordt toegepast. En de kans groot is dat die weer over een paar jaar terugbetaald moet worden.

 

Wanneer krijgen de consumenten die te hoge heffingen thuis terug gekopieerd?

 

Auteur: Guus

Geef een antwoord Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

50 plus dating

Meta

  • Inloggen
  • Berichten feed
  • Reacties feed
  • WordPress.org

Politiek

  • Neelie Kroes laat anderen verliezen
    Door Guus xxxx
    Geen reacties
  • Niet alleen de lucht kleurde knalrood
    Door Guus xxxx
    Geen reacties
  • Een burg te ver
    Door Guus xxxx
    Geen reacties
  • Vreemdelingen on-recht
    Door Guus xxxx
    Geen reacties
  • Vrouwen praat me er niet van
    Door Guus xxxx
    Geen reacties
  • Kom maar ’s naar Gomarus
    Door Guus xxxx
    Geen reacties
  • Wanneer gaan we niet naar Qatar
    Door Guus xxxx
    Geen reacties
  • Minderheidsstandpunten in de meerderheid
    Door Guus xxxx
    Geen reacties
  • Politiek teveel met zichzelf bezig
    Door Guus xxxx
    Geen reacties
  • Opgebrand en of ingebrand
    Door Guus xxxx
    Geen reacties

meta

  • Inloggen
  • Berichten feed
  • Reacties feed
  • WordPress.org
©2023 Schrijf mee met Linkelinks | Design: Newspaperly WordPress Theme

Wij gebruiken cookies om het gebruik van deze website te faciliteren en uw instellingen en voorkeuren te onthouden. U kunt deze cookies uitzetten via uw browser [of via uw profielpagina] maar dit kan het functioneren van onze website negatief aantasten. Sluit